• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Savetnica

  • Početak
  • Lepota
  • Zdravlje
    • Prirodni lekovi
    • Prva pomoć
    • Psihologija
    • Rekreacija
    • Zdrav život
  • Moda
  • Veze
  • Porodica
vaganje trudnice

Dobivanje na težini u trudnoći

19.05.2016.

Žene se često u trudnoći pitaju kako razviti pravilnu tjelesnu težinu tokom trudnoće. Nekada se govorilo da trudnica treba jesti za dvoje, no sada su žene svesnije da to nije potrebno.

vaganje trudnice

U trudnoći je najvažnije hraniti se zdravo i izbegavati junk food, gazirana pića, nepotrebne slatkiše i grickalice. Koliko god to nekima teško pada i ne mogu se kontrolisati po pitanju tih namirnica, žene moraju biti svesne da upravo te namirnice pridonose prekomjernoj težini i nipošto nisu poželne za zdravi razvoj deteta.

Sve ovisi i o telesnoj konstituciji prije trudnoće, odnosno o body mass indexu- BMI, koji pokazuje koliko bi svaka trudnica trebala da dobije kilograma tokom trudnoće. Žene prosečne težine bi trebale dobiti od 8 do 15 kilograma, pothranjene žene od 13 do 18 kilograma, a žene s prevelikom telesnom težinom od 5 do maksimalno 10 kilograma.

Kada bi se gledao pravilan razvitak telesne težine u trudnoći treba se osvrnuti da na dete opada od 2500 do 4200 grama, na posteljicu oko 700 grama, na plodnu vodu oko 900 grama, dojki  dobiju od 450 do 1350 grama, a maternica se poveća za oko 900 grama. Zalihe masti i povećanje mišićne mase je od 1800 do 3800 grama, a povećan je i volumen tekućine, i to od 900 do 1350 grama. Volumen krvi povećan je za od 1350 do 1800 grama.

Obroke je poželjno rasporediti na pet obroka dnevno kako bi žene dobile sve važne i hranjive sastojke. U trudnoći je potrebno unositi 200 do 300 kalorija više nego pre i samo tako će se postići pravilan dobitak telesne mase tokom trudnoće.

U prvom tromesečju je vrlo važna folna kiselina, jer ona pomaže u prevenciji pobačaja i defekata neuralne cijevi. Folna kiselina, vitamini B12 i B6 mogu zaštiti srce, sprečiti porođajne anomalije i održati mentalnu oštrinu u starijoj dobi. Glavni su izvori meso, riba i piletina. Vitamin D koji potiče i omogućuje rast kostiju nalazi se u mleku, maslacu, žumanjku, jetri i obogaćenim žitnim pahuljicama. Za zdrav razvoj kostiju bitan je i kalcij, a on se nalazi u lisnatom zelenom povrću, brokuli, mahunarkama, lososu, mleku i mlečnim proizvodima. Vrlo je bitno konzumirati mlečne proizvode s malim udelom masnoće. Željezo je također vrlo potrebno, jer podržava kontinuirani rast bebina volumena krvi, pa je potrebno jesti crveno meso, mahunarke, jaja. Osim toga tokom trudnoće je važan unos proteina i vlakana kako bi se sprečio zatvor kod trudnica.

Ukoliko dođe do zatvora najbolje rješenje je Mg Mivela, konzumacija povrća i voća u većim količinama i magnezij koji je jako važan za metabolizam i vitalne funkcije bebe. Magnezij se nalazi u orašastim plodovima, zelenom lisnatom povrću, ribi, grahu, vodi…

Žene tokom trudnoće imaju pojačan apetit, no u trenucima svoje „slabosti“ se trebaju osvrnuti na zdravlje i pravilan razvoj svoje nerođene bebe, koja raste u njima. Zato je potrebno paziti i unositi hranjive sastojke te ne dopustiti da se dovodi u obzir svoje zdravlje, a i zdravlje bebe zbog nepravilne ishrane.

Autor: M.Š., Foto: Jiri Hera/Shutterstock

Reader Interactions

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Primary Sidebar

mama radi s detetom

Povratak mame na posao

ljubavni par

Kako povećati libido

mama i deca vežbaju

Uloga majke u porodici

psihološka kriza

Kako prevazići psihološku krizu

kasica za štednju

Kako uštedeti novac

tanjur-sa-vagom

Kako brzo smršati

uspesan-sastanak

Kako biti uspešan

zena-koja-razmislja

Najbolje vreme za promenu

lepa-zena

Jednostavna dnevna šminka

Vezbanje na plazi

Saveti za srećan život

Copyright © 2015–2023 Informativka d.o.o. Sva prava zadržana.