Što je to menopauza, koliko traje, kada počinje, i zašto je tako neprijatna? Ovo su samo neka od pitanja koja mnogim ženama prolaze glavom pre ili kada menopauza nastupi.
Jednako kao i prva menstruacija koja izaziva zabrinutost, strah i mnogo pitanja tako je i sa menopauzom.
Žena ulazi u novu fazu života koja joj je nepoznata i želi se za nju što bolje pripremiti. Zato smo za vas istražili tok menopauze i kako reagirati.
Početak menopauze
Menopauza je prestanak rada jajnika i na taj način štiti ženu od opasnih trudnoća u zreloj dobi. Tokom ženina života i razvoja u telu će sazreti i biti na raspolaganju za oplodnju oko 500 jajašaca. Za 40 godina po otprilike 12 menstruacija godišnje, jajašaca više gotovo neće biti.
Nastanak menopauze
Menopauza retko nastupa odjednom. To je moguće samo usled nekog jakog psihičkoga stresa ili kada je veštački izazvana. U većini slučajeva menopauza nastupa postepeno.
Nasleđe
Nastup menopauze ima veze sa nasleđem, ali postoje i drugi čimbenici koji uteču na dob u kojoj će nastupiti menopauza. Na primer, ako pušite menopauza bi mogla nastupiti ranije.
Strah od posledica
Mnoge žene se plaše menopauze ponajviše zbog debljanja i gubitka ženstvenih obrisa tela. No, uz partnera koji nas voli i poštuje to je lakše podneti.
Prvi simptomi
Oko 47.godine života jajnici počinju polako usporavati, količina hormona progesterona se smanjuje i prevladava estrogen. Tokom ciklusa grudi bivaju napete, telo zadržava više tečnosti i počinjete se debljati. Vaše menstruacije su obilnije i dulje. Nakon smanjivanja estrogena one počinju biti sve oskudnije i kraće.
Menopauza
Menopauza je nastupila onog dana kada menstruacijsko krvarenje potpuno prestane. Da biste sa sigurnošću znali da ste u menopauzi mora proći godinu dana bez menstruacije.
Tegobe
Oscilacije hormona uzrokuju tegobe i simptome menopauze. Ako su oscilacije hormona izražene i neravnomerne, tada su i tegobe jače izražene. Umor, poremećeni san, noćno znojenje, vrtoglavice, glavobolje, preosjetljivost kože samo su neki od simptoma.
Valunzi
Navale vrućine koja zahvata prsni koš, vrat i lice zovu se valunzi. Uzrok tomu je u poremečaju centra za regulaciju telesne temperature.
Konsultirati lečnika
Ako promene koje vam se događaju drastično narušavaju vaš kvalitet života posetite lečnika. On vam može propisati hormonsko nadomesno lečenje.
Menopauzu ne možete izbeći, ali možete si je olakšati. Vežbanjem ćete ublažiti valunge, sprečiti debljanje i pojavu osteoporoze. Obogatite ishranu semenkama lana koje obiluju fitoestrogenom.
Provodite što više vremena sa drugarima i porodicom. Možda vaše telo više nije plodno i manjkom hormona gubite određene stvari, ali još uvek ste žena i trebate se negovati i pokazivati vašu ženstvenost.
Autor: J.S., Foto: @erics/Shutterstock
Ostavite odgovor