Svaku majku brine da li će imati mleka da nahrani svoju bebu. Neke majke imaju velikog problema sa dojenjem i osećaju veliki strah da li će imati dovoljno mleka. Prvo što treba napraviti je imati pozitivan stav prema dojenju i ukloniti stres.
Nemojte se time opterećivati, dojenje je prirodna stvar koja dolazi sama od sebe, pa stoga budite opušteni. Dojenje funkcioniše po principu potražnje i ponude. Beba potražuje učestalo dojenje i prazni iz dojke određenu količinu mleka.
Najvažnije je da bebu naviknete na dojenje, pokušajte da je što češće i duže dojite. Pravilno i opušteno dojenje će vam isprazniti dojke i podstaći ponovo njihovo punjenje.
Ako vas jako muči dojenje svakako pronađite podršku i savete iskusnih majki. Postoje grupe podrške koje pružaju savete i podršku dojilicama. Ili potražite savete od prijateljica ili poznanica koje su već rodile. Iskusne žene u dojenje znaju mnoge praktične savete koji će vam sigurno koristiti.
Već u bolnici nemojte se ustručavati pitati doktore i sestre neka vam pokažu najefikasnije tehnike dojenja. Stručnjaci će vam savetima pomoći oko pravilnog sisanja. Neka vam u bolnici kažu što krivo radite, možda samo grešite u tehnici.
Problem nastaje kada bebe ne znaju ili pravilno ne sisaju te tako ne ispražnjuje dojku do kraja tako postižete da vaša dojka ima sve manje i manje mleka. Dojka se treba isprazniti do kraja kako bi nova proizvodnja bila u količinama koju beba potražuje. Tako će vam beba biti nahranjena kako spada i vi ćete se osećati veoma zadovoljno i srećno, jer ste naučili tehniku kako svoju bebu nahraniti kako spada.
Odmarajte se što više, jer odmor sa bebom pomaže vašem organizmu da se što pre odmara i opušta, a tako odmoreni organizam može proizvesti bolju proizvodnju mleka. Ležanje i odmaranje i opuštena atmosfera, stimulišu hormone koji podstiču proizvodnju mleka.
Za poboljšanje laktacije konzumirajte čaj za laktaciju koji možete kupiti u apoteci ili neka vam doktor preporuči. Takav čaj sadrži anis i kim koji podstiču nastanak mleka. Ako ništa drugo, barem će vam pomoći u opuštanju.
Nemojte zaboraviti unositi veliku količinu tečnosti. Pijte puno vode, jer i vaša beba pije oko jednog litra mleka dnevno. Tako ćete osigurati dovoljno telesne tečnosti, koje će omogućiti zdravo funkcionisanje vašeg organizma i zadovoljiće vaše potrebe.
Ako imate problema sa dojenjem nemojte bebi previše davati dudu varalicu, jer će tako beba manje tražiti dojku i manje stimulisati proizvodnju mleka. Odložite svakako svoje mršavljenje nakon dojenja, jer izgladnjivanjem i unošenje nedovoljno kalorija i masnoća može imati negativan uticaj na laktaciju.
Ishrana koja je bogata zdravim masnoćama, obogaćuje masnoće u vašem mleku nutrijentima te tako efikasno deluje na razvoj bebe. Pozitivno ćete delovati na rast, razvoj mozga i neuromotorički razvoj bebe.
Najvažnije je da izbegnete stres, jer je on najgori za proizvodnju mleka. Sve je u vašoj glavi, nemojte previše da paničite, opustite se, vaša beba će to osetiti.
Autor: M.Š., Foto: Elena Kouptsova – Vasic/Shutterstock
Ostavite odgovor