Ostajanje u krevetu i pijenje lekova protiv stomačnih bolova i glavobolje često zvuči kao jedino rešenje ženama u toku menstrualnog ciklusa. Ali vežbanje je mnogo zdravija opcija. 30 minuta regularne aerobne aktivnosti može da pomogne u smanjenju grčeva, naduvenosti, promena raspoloženja i ostalih simptoma u vezi sa menstruacijom i predmenstrualnim simptomom (PMS).
Na početku menstruacije nivo estrogena i progesterona pada, zbog čega žene lakše sagorevaju kalorije nego kada je estrogen visok i masnoće se sporije razgrađuju.
Zbog ove 4 istine počećete sa redovnim treninzima, čak i u vreme menstruacije!
1. Vežbanje olakšava simptome povezane s menstruacijom
Uz bolove, nadutost i razdražljivost, fizička aktivnost vam je verovatno poslednja na pameti kad imate menstruaciju. Ali, vežbanje tokom tih dana u mesecu zapravo može da ublaži neprijatne simptome. Što ste generalno aktivniji i redovniji sa vežbanjem, to ćete imati normalnije menstruacije – uz manje grčeva i uz umereno krvarenje.
Naime, kada se znojite, voda izlazi iz tela i tako se možete rešiti nadutosti stomaka. Vežbanje takođe podstiče lučenje endorfina, koji popravlja raspoloženje, pa možete i odvratiti misli od nelagode i bola. Takođe, nedavna studija je otkrila povezanost redovnog vežbanja sa slabijim simptomima PMS-a.
2. Vreme menstruacije najbolje je za intervalni trening visokog intenziteta
Na početku menstruacije, nivo estrogena i progesterona pada, zbog čega žene lakše sagorevaju kalorije nego kada je estrogen visok i masnoće se sporije razgrađuju. Zbog te hormonalne promene, vaše telo može jače da „zapne“, pa možete imati više koristi od kratkih vežbi visokog intenziteta nego što biste imali tokom ostatka ciklusa.
3. Lakše podnosite vrućinu
Temperatura tela je niža tokom menstruacije zbog pada nivoa hormona. Tokom menstruacije takođe se sporije umaramo, a telo je sposobno da podnese više toplote.
4. U redu je uzeti pauzu od vežbanja
Uz sve ranije rečeno, ako nikako niste raspoloženi za vežbanje, nemojte osećati grižu savesti ako ne odete na trening. I lagana šetnja računa se kao vežbanje, pa vam može pomoći da se osećate bolje. Ako se zaista osećate loše i nije vam ni do kakvog kretanja, u redu je provesti dan – dva bez fizičke aktivnosti.
5. Aerobne aktivnosti
U toku menstruacije mnoge žene osećaju pad energije i entuzijazma – pogotovo kad se radi o odlasku u teretanu. Umesto odlaganja treninga, radite redovan trening kao što je trčanje na traci ili eliptika, umerenim intenzitetom. Umereni intenzitet može pomoći da se smanje grčevi i neprijatna naduvenost u stomaku. Fizička aktivnost takođe ubrzava cirkulaciju što može da pomogne u borbi protiv glavobolja vezanih za menstruaciju. Fizička aktivnost takođe doprinosi lučenju hormona sreće i zadovoljstva – ujedno i boraca protiv lošeg raspoloženja u „onim“ danima.
6. Joga
U jogi je fokus na disanju i tehnikama relaksacije što može da smanji stres i tenziju, poveća protok krvi i kiseonika u celom telu. Takođe vam pruža vreme da se fokusirate na vaše emocije i može pomoći da se lakše izborite sa negativnim emocijama, da se fokusirate na vaše potrebe i lepa osećanja. Vežbe istezanja pogotovo za predeo stomaka mogu da pomognu da se umire bolni mišićni materice. Probajte različite joga položaje koji mogu znatno da pomognu u toku menstruacije poput „mačke“, „kobre“, „ribe“ ili „psa koji gleda dole“.
7. Dizanje tegova
Ukoliko se ne osećate tako da bi vam prijalo trčanje, i teretana je dobra opcija. Veća mišićna masa znači brži metabolizam što znači povećana potrošnja kalorija čak i u odmoru. Možda bi bilo dobro da malo smanjite težine i povećate broj ponavljanja kada je menstrualni ciklus u pitanju. Ako se osećate slabo ili umorno, nemojte se forsirati.
8. Slušajte svoje telo
Ako osećate da vam je vežbanje poslednje što bi vam prijalo u ovom periodu, u redu je da ostanete kod kuće i odmorite. Sa druge strane, previše treninga može da rezultira neregularnim menstruacijama kao i drugim simptomima sličnim PMS-u kao što su promene raspoloženja, umor, bol u mišićima, nesanica i gubitak apetita.
U toku nedelje obavezno imajte 1 do 2 dana za oporavak organizma. Ako vam kasni menstruacija ili ako ona izostane javite se vašem lekaru.
Autor: Goran, Foto: Christopher Edwin Nuzzaco/Shutterstock
Ostavite odgovor