Mnogi parovi kada se odluče na dete nakon prvog odnosa očekuju da će biti rezultata. No često se na detetu mora raditi i više meseci. Neki parovi pokušavaju dobiti dete godinama i kada su već počeli odustajati žena ostane trudna.
Prilikom rada na obitelji osećaje sreće i ushićenja često zamene osećaji straha i nestrpljenja. Mnogi se počnu pitati da i su zdravi, imaju li nekih problema i sto drugih stvarih im prolazi mislima. Ono što bi parovi prilikom planiranja obitelji trebali imati na umu je da će im stres samo odmoći.
Pokušajte biti što opušteniji
Stres ne pomaže nikome. On može odgoditi ovulaciju, smanjiti brzinu spermija i jednostavno stvoriti stresno okruženje zbog kojeg do oplodnje neće doći.
Izbegavajte stresne situacije, meditirajte i slušajte opuštajuću muziku. Ne stvarajte sami sebi pritisak, ne kupujte testove za trudnoću dok čekate svaku mesečnicu. Sve će doći na svoje, samo budite strpljivi.
Ne govorite nikome
Najgore što si možete učiniti je reći svima da radite na bebi. Tada će vam uslediti pitanja svaki mesec. Da li ima pomaka i kakva je situacija.
Ukoliko imate poteškoće mogli biste si pojačati stres. Svaki mesec govoriti svima što se dešava u vašem privatnom životu moglo bi vas iscrpiti psihički veoma. Radije šutite i čekajte da se trudnoća dogodi, a zatim i razvije barem do drugog mesece pre nego ikome išta kažete. Neke stvari je važno zadržati za sebe.
Kada je vreme za pregled
Ukoliko na bebi radite već godinu dana bez ikakvih pomaka mogli biste posetiti lečnika za plodnost. Uradite testove da vidite da li postoji neki medicinski problem radi kojega ne ostajete u drugome stanju.
Ukoliko postoji problem koji se može lečiti barem ćete moći reagovati i srediti stvari. Ukoliko je problem neizlečiv razgovarajte sa partnerom o drugim načinima proširenja porodice. Možete posvojiti dete ili udomiti, a neki parovi jednostavno prihvate život bez dece i svejedno budu sretni i žive ispunjen život.
Važno je da budete jedno drugome potpora i nikako ne krivite ikoga za problem. Nitko nije kriv ako ima problema sa začećem.
Ishrana i telovežba
Pravilna ishrana i održavanje telesne težine vežbanjem važni su za začeće. Mnogi pretili ljudi ne mogu postati roditeljima baš zbog toga razloga.
Ukoliko imate koji kilogram viška poradite na tome. A pravilnom ishranom i zdravim načinom života dobit ćete i zdravije dete i prenjeti na njega zdrave životne navike kasnije u životu. Majka takođe treba početi piti vitamine i uzimati folnu kiselinu.
Planiranje obitelji može biti iscrpljujuće fizički i psihički, ali pokušajte se kontrolisati i ne forsirati ništa.
Učestalim odnosima samo ćete se još više iscrpiti i uzrujati. Zadržite strast i činite to iz ljubavi i potrebe, ne samo jer želite dijete. Na taj način bi mogli odbiti partnera ili partnerku od sebe i učiniti da se oseća dužno imati odnose s vama. Ne zanemarujte jedno drugo i posvetite si pažnje i ljubavi bez obzira na sve. Možda vam pokušaj da dobijete dete potraje, ali budite ustrajni i strpljivi.
Autor: J.S., Foto: mast3r/Shutterstock
Ostavite odgovor