Biljke sadrže vrlo moćne prirodne hemikalije, od kojih se često i prave lekovi, mogu da se „sudare“ sa drugim medikamentima i naprave štetu. Svako bi, pre nego što odluči da se leči prirodnim supstancama, morao dobro da se raspita o mogućim dejstvima i interakciji sa drugim lekovima, bilo da su takođe prirodni ili da potiču iz farmaceutskih laboratorija.
Pročitajte koje su lekovite biljke koje vam mogu pomoći sa vašim zdravljem.
1. Čia semenke
Čia semenke su veoma hranljiva namirnica koja se koristila u Latinskoj Americi hiljadama godina. Novija istraživanja ukazuju da one mogu doprineti kardiovaskularnom zdravlju, zato što povoljno deluju na krvni pritisak i holesterol i trigliceride u krvi.
2. Kantarion
Brojna istraživanja pokazuju da kantarion deluje isceljujuće na razna stanja i bolesti, uključujući nesanicu, migrenu, blaže infekcije…
3. Kafa
Istraživači su utvrdili da umerena konzumacija kafe (1-2 šolje dnevno) doprinosi da se smanje rizici od promena koje vode demenciji i Alchajmerovoj bolesti.
4. Pšenična trava
Sok od pšenične trave je izuzetno hranljiv napitak, koji pomaže poboljšanju opšteg zdravlja i prevenciji bolesti. Preporuča se piti svakodnevno.
5. Divlji kesten
Koristi se u lečenju poremećaja krvotoka i limfotoka. Ublažava upale. Ublažava grčeve krvnih sudova. Umanjuje sedimentaciju krvi. Koristi se za lečenje navale krvi u lice, otoka, za poboljšanje prokrvljenosti bubrega, za lečenje hemoroida, proširene prostate.
6. Cimet
Do sada je na osnovu ispitivanja naučnika ustanovljen veliki broj lekovitih osobina cimeta protiv sledećih bolesti i tegoba: alergijski rinitis, artritis, bolesti zuba i usne duplje, bolovi u želucu, vaginalne infekcije, virusne infekcije, gastritis, giht, glavobolja, gljivične i bakterijske infekcije, gojaznost, grčevi, gubitak apetita, gubitak kose, gubitak polnog nagona, dermatitis, dijabetes, impotencija, infekcije bešike, iscrpljenost i umor, kandida, karcinom debelog creva, kiselina u želucu, kožne bolesti tela, glave i problemi sa kosom, loša cirkulacija, loše pamćenje, malaksalost…
7. Jabukovo sirće
Ovo sirće pomešano sa medom i vodom predstavlja izuzetno korisno i okrepljujuce sredstvo za ljudski organizam. jabuka je lekovita biljka i ulazi u sastav raznih šumskih i voćnih čajeva.
Za dobar san, protiv hroničnog zamora, trovanja, visokog pritiska, nesvestice, preterane gojaznosti, glavobolje, migrene, proliva, povraćanja, vrtoglavice, bolesti grla, okoštavanje zglobova, opekotina, perutavog ekcema, impetiga, trihofitije, proširenih vena, ogrebotina od otrovnog bršljena, opstipacije, išijasa. Sirova ili pečena jabuka olakšava varenje.
Čaj od jabukove ljuske reguliše poremećaje organa za varenje. Jabukovo sirće u raznim kombinacijama, najčešće sa medom i vodom, višestruko je delotvoran lek.
8. Smokva
Za lek koristi se svež ili osušen plod. Hemijski sastav. Plod sadrži šećer, pektine, organske kiseline, triterpenske saponine, vitamine C, B1, B2, A, E, PP. Listovi sadrže furokumarine, organske kiseline, eterično ulje, steroide, triterpenoide, flavonoide. Plod smokve reguliše probavu. Kao čaj koristi se kod jakih prehlada. Mlečni sok smokve se koristi za lečenje rana.
Autor: Goran, Foto: Volosina/Shutterstock
Ostavite odgovor