Čir, peptički ulkus ili vred nazivi su za oštećenje sluzokože na stjenci želuca. Čir takođe nastaje i na sluzokoži dvanaestopalačanog odnosno početka tankog creva.
Simptomi čira za želucu
Simptomi se očituju bolom ili osećajem žarenja u gornjem delu stomaka. Ponekad se bol može proširiti na porebricu i leđa. Bol se u većini slučajeva pojavljuje u periodu od jednog do četiri sata nakon obroka i oseća se do sledeće konzumacije hrane. Što znači da je svaki obrok bolan.
Trajanje napada
Osetljivost čira i napad boli može trajati od dve do tri nedelje, a zatim prestati na određeni period. Napadi se mogu pojavljivati i vezano za vaš život i navike. Tako stres i određena hrana mogu izazvati nove napadaje, kao i promene godišnjih doba.
Čir na želudcu je u 50 posto obolelih ozbiljno stanje. Obično se prepoznaje po boli, ali se kod nekih ljudi manifestira bez smetnji i otkrije se tek kada se bolest zakomplicira.
Uzroci nastanka čira
Uzrok nastanka je kod mnogih, neravnoteža želučane sluzokože i lučenja želučane kiseline. Uzrok pojave je prisutnost bakterije Heliobacter pylori koja se nalazi kod 70 posto obolelih od čira na želucu, a u 90 posto kod čira na dvanaestopalačnom crevu. Osim ovih uzroka čir može nastati i zbog čestog korišćenja aspirina, nesteroidnih upalnih lekova, zatim zbog loše i neuravnotežene ishrane te konzumiranjem previše kofeina, alkohola i pušenja. Takođe, u određenoj mjeri nastanak čira uzrokuje stres.
Rizik
Dokazana je genetska predispozicija, pa tako ako je netko iz porodice bolovao postoji mogućnost da ćete imati i vi čir. Rizik se povećava nakon navršetka 60-e godine života.
Pretrage
Da bi se ustanovilo postojanje čira mora se provesti endoskopija. Pacentu se kroz usta uvodi optički instrument poput tanke cevi, želudac se naduva vazduhom i tako omogućuje lečniku uvid u unutrašnjost želuca. Kod pregleda se radi i biopsija, uzme se komadić tkiva radi otklanjanja sumnje na postojanje Heliobacter pylori.
Komplikacije
Ako se čir razvija neprimetno, moguće su komplikacije jer se stanje ne leči. Komplikacije su krvarenje, bilo da je reč o povraćanju krvi ili se manifestira crnom stolicom. Može doći do puknuća vreda i upale potrbušnice. Stenoza želuca koja nastaje zbog upale retko se događa. Najteža komplikacija je rak želudca. U 2 do 3 posto bolesnika čir može preći u zloćudni tumor.
Lečenje
Čir se leči lekovima koji smanjuju želučanu kiselinu. Ako je prisutna bakterija tada se propisuju i antibiotici. Također preporuča se pripaziti na ishranu, valja prestati pušiti i izbegavati alkohol.
Autor: J.S., Foto: Viktor Gladkov/Shutterstock
Ostavite odgovor