• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Savetnica

  • Početak
  • Lepota
  • Zdravlje
    • Prirodni lekovi
    • Prva pomoć
    • Psihologija
    • Rekreacija
    • Zdrav život
  • Moda
  • Veze
  • Porodica
kefir i bademi

Kefir kao lek

26.10.2015.

Kefir ili tibetanska gljiva, iako nije gljiva ali tako ga nazivaju, pripada kefirnoj kulturi ili kefirnim zrncima. Kefir je mlečni napitak kiselkasta okusa koji osvežava. Kefirna zrnca su mešavina belančevina, aminokiselina, lipida i rastvorljivih polisaharida. Obiluju dobrim mlečnim i octenim bakterijama i sojevima kvasca koji se razmnožavaju u mleku. Izgledom podsećaju na kuhani karfiol.

kefir i bademi

Zašto konzumirati kefir

Danas je već opšte poznato da ljudsko zdravlje zavisi o kvalitetu njegove ishrane, a koliko hranjivih materijala naše telo pohrani zavisiće i o našem probavnom sistemu. Svakodnevnom konzumacijom kefira mi pomažemo izgraditi i održati crevnu floru.

Lekovitost

Kefiru se pripisuju pozitivni učinci kod mnogih bolesti, smatra se da deluje pozitivno na alergije, ima učinak kao prirodni antibiotik, deluje pogodno na smanjenje upalnih bolesti kao što su reuma i artritis, osnažuje imunitet i zaceljivanje tela, poboljšava varenje i samim time omogućava bolje crpljenje nutrijenata iz hrane.

Izravnim delovanjem na probavu kefir leči bolesti creva, zatvor, proljev, nadutost i pomaže kod bolesti želuca poput gastritisa i čira. Kefir čisti i dezinfikuje celo telo, poboljšava funkciju jetre, rastvara žučne kamence, pozitivno uteče na srce i krvni sistem, snižava šećer i trigliceride, smanjuje krvni pritisak.

Leči gljivična oboljenja, sprečava rast malignih čelija, normalizuje metablizam, potpomaže mršavljenje, leči nesanicu i depresiju.

Priprema

Za pola litre kefira, treba vam jedna kašika kefirnih zrnaca i pola litre mleka. Stavite zrnca i mleko u staklenu teglu, poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi 24 sata.

Nakon što se mleko zgusnilo, kefir je gotov i procedite ga. Trebati će vam krupnije cedilo koje ćete staviti u jednu činiju, i u cjedilo ćete istresti vaše zgusnuto mleko sa zrncima. Kašikom mešajte da lakše prođe. Zrnca vratite u staklenu teglu i nasipajte mleko za novi kefir. Zrnca se brzo razmnožavaju i kada budete imali više zrnaca nego što vam treba odvojite ih i poklonite nekome, ili ih zamrznite.

Da biste ih zamrznuli prvo ih operite zatim posušite i spremite ih u kesu i u zamrzivač. Također zrnca možete i baciti, a možete ih i pojesti. Gumena su i ostavljaju dojam mlečnih gumenih bombona. Ako želite pojesti zrnca, a ne prija vam njihov okus možete ih samleti u smoothie.

Kefir možete piti uvek i u količinama koje vama prijaju. Nema ograničenja, jedino se preporuča da se za početak krene sa manjom dozom pa povećava jer kefir radi revoluciju u crevima pa da vam ne bude previše.

Autor: J.S., Foto: Africa Studio/Shutterstock

Reader Interactions

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Primary Sidebar

mama radi s detetom

Povratak mame na posao

ljubavni par

Kako povećati libido

mama i deca vežbaju

Uloga majke u porodici

vaganje trudnice

Dobivanje na težini u trudnoći

psihološka kriza

Kako prevazići psihološku krizu

kasica za štednju

Kako uštedeti novac

tanjur-sa-vagom

Kako brzo smršati

uspesan-sastanak

Kako biti uspešan

zena-koja-razmislja

Najbolje vreme za promenu

lepa-zena

Jednostavna dnevna šminka

Copyright © 2015–2023 Informativka d.o.o. Sva prava zadržana.