Vreme je da se pozdravite s nepotrebnim detaljima i svoje kupatilo ponovno učinite bezbednim i prijatnim mestom. Ipak, jedna stvar može narušiti istinsko uživanje u vremenu koje posvećujemo samo sebi: nered i gomile stvari spremnih za bacanje u smeće. Ne samo da nam smetaju jer nam zauzimaju dragocen prostor, već su i potencijalni izvor zdravstvenih opasnosti.
Stari sunđeri za kupanje
Stari sunđeri za kupanje leglo su bakterija koje se su na njima razmnožile zahvaljujući konstantnom pritoku vode .
Kozmetika koju niste koristili već godinu dana
Ukoliko određenu kremu ili serum niste taknuli godinu dana, postoji velika verovatnoća da nikad i nećete. Uostalom, rok trajanja većine kozmetičkih proizvoda je oko godinu dana pa biste s proizvodom koliko toliko stoji nekorišćen napravili više štete nego koristi.
Kozmetika koja je promenila teksturu, boju ili miris
Čak ako i nije formalno istekao rok trajanja, sve kozmetičke proizvode koji su promenili teksturu, boju ili miris morate odmah baciti jer rizikujete iritaciju ili alergijsku reakciju.Izmet pacova, ljudski urin i cijanid: To su našli u kozmetici
Stare zavese za tuširanje
Zastori za tuširanje koje svakodnevno izlažete vodi, a ne sušite na vazduhu odmah nakon korišćenja, trebalo bi često da se menjaju. Ukoliko su vam delovi zavese već požuteli od starosti, vreme je za promenu.
Lekovi bez vidljivog roka trajanja
Kutijice lekova uglavnom nam zauzimaju prostor u medicinskom ormariću pa ih stoga često bacamo odmah čim otvorimo lek, ali na njima se najčešće nalaze i datumi koji označavaju vreme proizvodnje, odnosno rok trajanja. Ukoliko niste sigurni koliko je star, bolje je da zamenit novom dozom.
Žileti
Počnimo s onom starom britvicom koja se već neko vreme nalazi pod tušem. Sva ta voda može učiniti da oštrice vrlo brzo zarđaju. Ako uočite i mrvicu rđe, bacite je odmah.
Četkice za zube
Ako ste slučajno u nedoumici, zubari savetuju da četkice za zube treba menjati svaka tri meseca. Ako želite sprečiti nakupljanje bakterija na četkici, nakon upotrebe je stavite uspravno tako da se dobro osuši na vazduhu. Ako u posudici držite više četkica, držite ih razdvojene kako bi se sprečilo širenje bakterija. Četkice je takođe potrebno držati dalje od WC-a.
Lekovi
Kupatilo je najgore mesto za držanje lekova. Toplina i vlaga koja se taloži u kupatilu za vreme tuširanja loše deluje na tablete. Zbog vlage mogu izgubiti efikasnost prije isteka roka. Lekove držite na hladnom i suvom mestu.
Šminka
Iako na šminki nije istaknut rok trajanja, to ne znači da traje večno. Bacite svu staru šminku koju imate, a imate je sigurno.
Svaki put nakon nanošenje šminke na lice sa kistom ili ružem ili četkicama, rizikujete prenos bakterija na proizvod. Stručnjaci preporučuju pranje ruka pre nanošenja šminke. Nadalje, čvrsto zatvarajte posudice i ne delite vašu šminku s drugima.
Peškiri
I konačno, najodvratnije mesto u vašem kupatilu nije WC šolja nego vaš peškir! Vodeći mikrobiolozi sa univerziteta u Arizoni tvrde da su vlažne krpe inkubatori bakterija, uključujući E. Coli i salmonellu. Menjajte peškire svaka dva-tri dana i uverite se da su potpuno suvi pre korišćenja.
Autor: Goran, Foto: OmiStudio/Shutterstock
Ostavite odgovor