Sve češće se žene odlučuju na dogovoreni carski rez. Misle kako će tako lakše doneti dete na svet, ne trpeći bolove i sve je gotovo za 15-ak minuta. Nisu ni svesne da je carski rez operacija, nakon koje će se puno duže oporavljati nego da su rodile prirodnim putem i trebaće negu pri svom oporavku.
Neko vreme se neće moći adekvatno brinuti o svom detetu jer će i njima trebati pomoć da se oporave.
U opštim bolnicama se carski rez sprovodi samo onda kada je neophodan, u slučaju intervencije kada se spašava život majci i bebi i on je besplatan. U privatnim bolnicama uz plaćanje može svaka porodilja potpisati za carski rez.
Prirodni porođaj se svakako više preporučuje, zdraviji je i donosi manje vremena oporavka. Istina, boli i žena trpi poprilične bolove, no izdržljive. Carski rez žena ne oseća, jer je pod anestezijom, no kada se probudi bol je neizostavna.
Nakon prirodnog porođaja žena se brzo oporavlja, potrebno je određeno vreme da se telo vrati na početak, no sve to ide brže i bezbolnije nego kod carskog reza. Neke majke određene delove trbušne šupljine duže vreme ne osećaju, potreban je određen period da rana zaceli. Nakon carskog reza žene ne sme roditi drugo dete najmanje 2 godine, sve zavisi o oporavku materice, dok nakon prirodnog porođaja mogu čim se osećaju spremne.
Neke žene nakon što su imale carski rez, svako sledeće dete moraju roditi na carski. Sve zavisi o stanju njihove materice. Ne preporučuje se da imaju više od troje, najviše četvoro dece i to sa velikim razmakom između porođaja, da se telo i materica mogu oporaviti. Kod teških carskih rezova može doći do pucanja materice i oslabljenja mišića materice.
Prirodni porođaj je prirodan ishod za svaku ženu. Iako boli, žena sve bolove i trudove može podneti. Kroz celi proces rađanja žena je svesna celog postupka kojim rađa svoje dete. Pri prvom pogledu na svog anđela ona zaboravlja na sve bolove koje je proživela. Ti trenuci su nezamenjivi i predivni.
Autor: M.Š., Foto: Jessmine/Shutterstock
Ostavite odgovor