Vaccinium macrocarpon ili brusnica dolazi iz močvarnih predela i šuma Severne Amerike, a danas se uzgaja širom sveta pa i kod nas. Brusnica je niski grm visine od 10 do 40 centimetara. Raste na pješčanim, suhim i tresetnim terenima gorskih predela. Brusnica je trajni grm sa tamnozelenim listovima, čvorastim okruglim stabljikama i plodovima tamnocrvene boje.
Brusnica je bobičasto voće koje se oduvek upotrebljava za lečenje upale bešike. Možemo je upotrebljavati svežu, smrznutu, u kompotima ili kao sok. Istraživanja su pokazala da redovitom konzumacijom brusnica pozitivno delujemo na podizanje razine dobrog holesterola u krvi. Brusnica ima antoksidantivno delovanje te samanjuje rizik od pojave bolesti srca i krvnog sistema.
Brusnica obiluje vlaknima, beta karotenom, vitaminima A i C, magnezijumom, antocijaninom, proanticijaninom i drugim vrednim tvarima. Sto grama svežeg ploda sadrži samo 15 kalorija.
Plod brusnice koristi se za lečenje bakterijskih i gljivičnih infekcija, za jačanje imuniteta, kod čira na želudcu, dijabetesa, preventivno deluje na zdravlje srca, očiju te celokupnog probavnog sistema. Antioksidansi iz brusnice osim što sudeluju u prevenciji srčanih bolesti, deluju preventivno i protiv raznih vrsta malignih bolesti osobito raka dojke i debelog creva.
Još od davnih dana u Severnoj Americi je brusnica korišćena kao lek za urinarne bolesti, a razlog za to je sastojak ploda brusnice – proantocijanin koji onemogućava bakterijama prijanjanje na zidove mehura i sprečava njihovo razmnožavanje. Za lečenje urinarnog trakta najbolji je čaj od brusnice.
Kod lečenja čira na želudcu brusnica će nam pomoći zbog hipurične kiseline koju sadrži. Ona ima snažan antibakerijski učinak i osim što će lečiti ona će i preventirati infekcije te ojačati organizam.
Ako želite uzgojiti brusnicu u svom vrtu morate znati nekoliko ključnih stvari.
Brusnica voli kiselo tlo. Kod sadnje napravite razmak između sadnica od 25 do 30 centimetara. Brusnica će cvasti u kasno proleće i usred leta, a dozreva u 7-om mesecu te u 9- om kada je sezona berbe brusnica.
Pronaći sadnicu brusnice možete u većini rasadnika kao i u poljoprivrednim apotekama. Brusnica je otporna na hladnoću i može podneti niske temperature te se ne morate brinuti da će vam uvenuti preko zime.
Opskrbite se brusnicama i koristite ih u ishrani. Tako ćete zadržati zdravlje, lep izgled i preventirati razne bolesti.
Autor: J.S., Foto: Jarvna/Shutterstock
Ostavite odgovor